Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Çay ve Kahve Tüketimi

Tüp mide ameliyatı geçirenler ya da ameliyat öncesinde bilgi almak isteyen hastalarımızca en sık sorulan sorulardan biri olan çay – kahve tüketimini biraz daha detay vererek internet ortamında da yayınlamayı gerekli gördük. Aynı cevapların diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında da geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Sonuçta tüm operasyonlardan sonra hastanın genel durumuna göre ilk altı aylık süreçte mide koruyucular reçete edilmekte ve belirli diyetler uygulanması önerilmektedir. Bu bilgileri de tekrar hatırlattıktan sonra ana konumuza giriş yapabiliriz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Çay İçilir mi?

Hastalarımız arasında şöyle bir inanış ya da söylenti vardır: “çay – kahve içmek mideyi genişletir”. Bu inanışın herhangi bir şekilde bilimsel dayanağı mevcut değildir. Buna karşın tek sorunumuz midenin genişlemesi değildir. Kaldı ki çay içmek de, kahve içmek de mideyi genişletmez. Lakin belirli bir süre çay tüketimi sonlandırılmalıdır. Bilindiği üzere çayın pek çok çeşidi vardır. Hangi çeşit olursa olsun hepsinde belirli miktarlarda kafein de vardır. Kafeinin yanında kalsiyum, protein, potasyum, sodyum, magnezyum gibi değerli mineralleri de barındırmaktadır. Her biri birbirinden değerli ve önemlidir. Lakin tüp mide ameliyatı dahil tüm obezite ameliyatları sonrası 12 ay boyunca çay içilmesi önerilmemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Çay İçilebilir?

Hekimlerce ifade edilen genel önerimiz 12 ay yani 1 yıldır. Bununla beraber ilk 2 aylık dilim çok daha önemli olduğu için kesinlikle içilmemelidir. Aynı zamanda bir diğer evreyi temsil eden ilk 6 aylık süreç de çok mühimdir. Bu nedenle en az 6 ay, önerilen ise 12 ay çay içilmemesi gerekliliğidir. Tüp mide ameliyatı sonrası yapılacak olan genel kontrolleriniz sırasında herhangi bir sorun olmazsa, iyileşme süreciniz başarılı geçiyorsa genelde 2. ayın sonunda ya da 6. ayın sonundan itibaren abartmamak kaydıyla çay tüketiminde bir engelleme yapmıyoruz. Ancak kesinlikle ilk iki aylık süreçte çay tüketiminin yapılmaması için gerekli uyarıları ifade ediyoruz.

Kafeinli – Kafeinsiz Çay ya da Kahve Farkı Var mıdır?

Bazı hastalarımızdan kafeinsiz çay içsem ya da kafeinsiz kahve içsem bir şey olur mu? gibi sorular da almaktayız. Hemen buna da bir açıklık getirelim. Tüketilecek çay – kahvenin içeriğinde kafeinin olup olmaması çok bir değişiklik yapmamaktadır. Elbette kafeinli olmaması, kafeinli olmasından daha iyidir. Lakin tüp mide ameliyatları ya da diğer obezite cerrahilerinden sonra çayın ya da kahvenin kafeinli – kafeinsiz olup olmadığına bakılmaksızın içilmemesi önerilmekte ve engellenmesi ifade edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve İçilir mi?

Tüp mide ameliyatı ya da diğer mide ameliyatlarından sonra çay tüketiminde olduğu gibi kahve tüketimi de aynı kriterler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Her ikisinin içerdiği bileşenler benzerlik ve farklılık gösterse de genel önerimiz ve ifademiz aynıdır. Tüp mide operasyonlarından sonra ilk 2 ay başta olmak üzere en az 6 ay önerilen ise 12 süresince kahvenin içilmemesi gerektiğidir. Özetle operasyon sonrası belirtilen süreler boyunca kahve içmemeniz gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Çay – Kahve İçmek Mideye Zarar Verir mi?

Evet işte asıl sorumuz ve cevabımız burada gizli. Biz hekimler neden tüp mide ameliyatı sonrası çay – kahve tüketimini önermiyoruz hatta engelliyoruz? Tüp mide ameliyatı sonrası çay – kahve içmek mideye zarar verir mi? Mideyi genişletir mi? vb gibi soruların yanıtını sunalım: Tekrar ifade edelim, tüp mide ameliyatı sonrası çay – kahve içmek mideyi genişletir sadece bir söylenti ya da inanıştır. Bu inanışın bilimsel bir dayanağı yoktur. Bununla beraber tüp mide ameliyatlarından sonra çay – kahve içebilmek için gereken bir süre vardır. Gereken süreden önce çay – kahve içmek mideye zarar verebilir. Hatta daha fazlası da olabilir. Çünkü bu tür içecekler midenizdeki asit salgılanma değerlerinde yükselişe sebebiyet verebilir. Midedeki asit salgısında artış yaşanırsa da doğrudan mukozanın iltihaplanmasına ya da mukozada yaşanan aşınmalardan kaynaklanan yaralara sebep olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Çay ve Kahve Ne Zaman İçilebilir?

Genel kontrollerinizde net bir tarih verilebilir. Ancak genel ortalamaları burada ifade edebiliriz. Tüp mide ameliyatı ya da diğer mide operasyonlarından sonraki ilk 2 aylık dönemde KESİNLİKLE çay – kahve tüketmemelisiniz. İlk iki aylık dönemi de kapsayan ilk 6 aylık süreçte, önermemekle beraber çay – kahve tüketimini abartmadan gerçekleştirmenizde bir sakınca yoktur. Asıl önerdiğimiz ise ilk 12 ayın ardından çay – kahve tüketimine geçmeniz yönündedir.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content