Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Günde Kaç Öğün Beslenilmelidir?

Öğünlerimizi Neden Atlamamalıyız?

Bariatrik cerrahi sonrası bireylerin başarılı sonuç elde edebilmeleri ve dokuların iyileşme sürecini hızlandırabilmeleri için dikkat etmeleri gereken en önemli süreç diyet tedavisinin uygulandığı süreçtir.

Diyet tedavisi ile yeni bir beslenme şeklinin benimsenmesi ve devamlılığının sağlanması hedeflenir. Diyet tedavisinin başarılı olabilmesi için bireylerin öğünlerini düzenli yapmaları gerekir.

Öğünleri atlamak ani acıkmalara neden olabilir ve sonucunda ise o an karşımıza çıkan ilk seçeneğe saldırmamız ve farkında olmadan çok fazla kalori almamız ile sonuçlanabilir.

Ayrıca aç kaldığınızda kan şekerinizin düşmesine bağlı olarak sürede baş dönmesi ve sinirlilik hali gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ameliyat sonrası vücutta artan protein ihtiyacı düzenli aralıklarla yapılan öğünlerle karşılanmalıdır.

 

Bariatrik Ameliyat Olmuş Biri Günde Kaç Öğün Yapmalı?

Gün içerisinde yaklaşık 2,5- 3 saatte bir olacak şekilde 4-6 öğün yapılması gerekmektedir. Öğünlerde küçük lokmalar almaya ve lokmaları iyice çiğnemeye dikkat edilmelidir.

Birey kendini doygun hissettiğinde öğününü sonlandırmalıdır. Öğün sonlandırılmadığı takdirde midede rahatsızlık veya göğüste tıkanma görülebilir ve bu durum kusma ile sonuçlanabilir.

Her öğünde mutlaka peynir, yumurta, et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi bir protein kaynağı olmalıdır. Tokluk süresini uzatabilmek için katı gıdalar tercih edilmelidir. Ayrıca proteinlerin uzun süren sindirimi daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri ise öğünlerden önce ve sonra olacak şekilde sıvı alımına 30 dakika ara verilmelidir.

 

Öğünlerimizi Atlamamak İçin Neler Yapabiliriz?

Öğün atlamaları tabii ki bazen yaşanabilir, önemli olan bunu sürekli bir hale getirmemektir. Hayatınızın yoğun temposu içerisinde yemeğe zaman ayırmakta güçlük çekiyorsanız bunun için yapacağınız küçük değişiklikler ile öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Yemek planlama alışkanlığı bunun için güzel bir başlangıç olacaktır. Haftalık menü planlamak zor geliyorsa bir sonraki gün için akşamdan kendinize sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak başlayabilirsiniz.

Ayrıca öğlen yemeği için yanınızda bir önceki akşam yediğiniz çorbadan götürebilirsiniz. Son olarak yanınızda her zaman sağlıklı bir atıştırmalık bulundurmanız yoğun bir anınızda sizi sağlıksız alternatifleri tüketmekten kurtaracaktır.

[rwp_box id=”0″]

 

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/gastric-bypass-surgery/in-depth/gastric-bypass-diet/art-20048472

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content