Dr Hasan Erdem

Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı gibi cerrahi adımları tercih etmeyen bireyler için uygundur. Bazı ameliyatlarda var olan VKİ (vücut kitle indeksi) sınırı da neredeyse yoktur.

VKİ değeri 40’ın altında olan, az – orta – çok obezite hastalarının tamamı tarafından tercih edilebilir. Ancak VKİ değeri 40 ve üzerinde olan hastalar için tek başına yeterli bir uygulama değildir. Tıpkı diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi kalıcı değildir.

Yaklaşık ömrü 6 ay olan bit botoks tekniğidir. Bu sürecin hasta tarafından iyi değerlendirilmesi, uygun diyetlerle sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve botoks etkisi geçtikten sonra da kazandığı bu avantajları koruduğu takdirde tüm yaşamında olumlu etkiler sunabilecek bir yöntemdir. 

Mide botoksu bir iştah kesme tekniğine dayalıdır. Aşırı yemek yemekten kendini alıkoyamayan, tatlı benzeri gıdaları tüketmekten çok hoşlanan, doyumsuz olan, diyetlerde yeterli başarıyı elde edemeyen her obezite hastası tarafından tercih edilebilir yapıdadır.

Geri dönüşümsüz ameliyatları yani midede kalıcı operasyonları istemeyen hastalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Tıpkı diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi enjektasyon tekniği kullanılır. Endoskopi ile mideye kadar ilerlenir ve Botilinum Toksin adı verilen uygulama yapılır.

Botoks uygulamasının en etkili avantajı ise mide kaslarının kasılla hareketlerini kısıtlaması, sınırlandırması, yavaşlatmasıdır. Daha az kasılan kasların en açık ifadeyle tanımı daha yavaş sindirim demektir.

Yavaş sindirimle alınan gıdaların içerikleri daha yavaş emilime uğrar. Böylece vücut tarafından alınacak yağlar, karbonhidratlar vb çok daha uzun sürede organizmaya karışır. 

Mide botoksunun bir diğer avantajı da yavaş mide kaslarıyla tokluk hissinin çok daha uzun süreli sağlanmasıdır. Böylece bireyin kilo alması durdurulabilir ve kilo vermesi desteklenebilir. İşlem endoskopi tekniği ile yürütüldüğü için 15 – 20 dakikada tamamlanmaktadır. Ayrıca hastanede kalmaya da gerek yoktur.

Birkaç saat hastanede müşehade altında kaldıktan sonra taburcu edilmesi mümkündür. Cerrahi bir yöntem olmadığı için yani kesik, dikiş gibi eylemler yapılmadığı için herhangi bir risk de yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken nokta uygulayıcı hekimin yeterli deneyime – bilgiye sahip olması, hastane ortamında yeterli donanım ve ekip eşliğinde yapılması gerekliliğidir.

Mide Botoksu Kesin Kilo Verdirir Mi?

Öncelikle herhangi bir tedaviden mucize beklenmemelidir. Botoks işleminden sonra beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide botoksu sonrası fast food tarzı gibi fazla yağ ve karbonhidrat içerikli yiyeceklerle beslenme yapılmamalıdır. Mümkün olduğunca sağlıklı bir diyet programına adapte edilerek botoks işleminden maksimum fayda sağlanabilir.

Mide botoksu işlemi yaptıran kişiler fazla kilolarına bağlı olarak 10 ila 15 kg verebilmektedir. İşlemden sonra beslenme uzmanının verdiği planlara bağlı kalmak tedaviden daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Mide botoksu işleminden sonra hastalar yaklaşık 2 saat dinlenmeye bırakılır ve sonra günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Hastalar daha uzun iyileşme süreci gibi bazı durumlar yaşamadıkları için günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Botoks, tıpta uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır ve bir uzman tarafından doğru dozlarda uygulandığında bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Mide Botoksu Nasıl Zayıflatır?

Ameliyatsız obezite tedavilerinden biri olan mide botoksu, mide kaslarının kasılma oranlarını yavaşlatma prensibine dayanmaktadır. Böylece mideye gelen gıdalar daha yavaş sindirilir.

Daha yavaş sindirim de gıdalardan elde edilen yağlar, kaloriler, karbonhidratlar vb’nin daha yavaş emilime uğraması ve insan organizmasına karışması anlamına gelir.

Ayrıca bu özelliğinden dolayı obezite hastası çok daha geç acıkacaktır. Böylece gün içerisinde tüketeceği gıda oranı da çok daha az olacaktır. Hal böyle olunca da iştah etkilenecek, azalacak, daha az gıda tüketimi, daha seyrek gıda tüketimleri gerçekleşecektir. 

Genel sağlık durumu mide botoksuna uygun her obezite hastasına uygulanabilen geçici bir obezite tedavisidir. 18 – 70 yaş aralığında her bireye uygulanabilir. Geçici etkilerinden dolayı mide botoksunun etki gösterdiği süre boyunca hasta tarafından iyi değerlendirilmelidir.

Bu süreçte hem sağlıklı gıdalar tüketmeye alışmalı hem de dengeli beslenme için gerekli kalori hesaplamalarıyla ilerlemelidir. Bunun için yapılabilecek en mantıklı tercih alanında uzman bir diyetisyenle çalışmaktır. Botoksun ortala ömrü altı aydır. Sekiz ay içerisinde insan metabolizması tarafından tüketilmiş olmaktadır. Ek bir işleme ihtiyaç yoktur.

Botoks geçici bir uygulamadır, cerrahi işlem değildir. Mide balonlarında olduğu gibi ömrü tamamlandıktan sonra ek bir çıkarma işlemi istemez. İnsan bedenince sekiz ay içerisinde tamamen atılmış olur. 

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu uygulanır uygulanmaz etkisini başlatan bir tedavi yöntemidir. Mide kaslarını gevşetir, kas kasılma seviyesini azaltır. Tüketilen besinlerin sindirim süresini geciktirir, mideden bağırsaklara ilerlemesini geciktirici etkiler sunar. Normal şartlar altında tüketilen karbonhidratların mide – bağırsak geçi süresi yaklaşık 46 saattir.

Proteinlerde mide – bağırsak geçiş süreleri protein tür ve oranına göre en az altı en fazla 10 saattir. Mide botoksu uygulamalarından sonra bu süre uzamaktadır. Tüketilen gıdaların mideden bağırsaklara geçiş süresi en az 10 en fazla 12 saat olabilmektedir. 

Emilim, sindirim, mide – bağırsak geçiş sürelerinde elde edilen uzamalarla bireyler kendilerini daha uzun saatler boyunca tok hissedecek ve dolayısıyla da daha seyrek – daha az porsiyonlarla gıda tüketecektir. Mide botoksu uygulanan bir obezite hastası ilk aylarda daha fazla kilo verir. Ardından gelecek her ay azalan oranda kilo vermeye devam eder.

İlk aylar daha fazla kilo vermesinin en belirgin nedeni ise mide botoksunun zamanla, yavaş yavaş bedenden uzaklaştırılmasındandır. Dolayısıyla 6 – 8 ay içerisinde mide botoksunun avantajlı dünyasından mümkün mertebede faydalanılmalı ve bu süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilerek sonrasında da devam edilmelidir. 

Mide botoksunun kaç kilo verdirebileceği, kaç kilo zayıflatabileceği; kişiden kişiye, bünyeden bünyeye, istikrardan istikrara değişiklik gösterir. Metabolizması hızlı insanlarda daha etkili, metabolizması daha yavaş insanlarda daha yavaş etkilere sahiptir. Ancak burada genel ortalamalardan bahsedilmesi mümkündür.

Mide botoksu ile en az 15 – 20 kilo verilebilmektedir. Kişinin iradesi, beslenme alışkanlıkları, beslenme türü, yapacağı fiziksel aktivitelerle bu oran iki katına kadar çıkabilmektedir.

Lakin mide botoksu iyi değerlendirilemez ise çok düşük miktarlarda zayıflama olabilir. Bu nedenle mide botoksunun aktif olduğu aylar boyunca obezite hastasının bu yardımcı etkenden olabildiğince faydalanması ve mide botoksu etkileri geçtikten sonra da bu faydaların – alışkanlıkların devam etmesine çabalaması gereklidir.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.