Dr Hasan Erdem

Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı gibi cerrahi adımları tercih etmeyen bireyler için uygundur. Bazı ameliyatlarda var olan VKİ (vücut kitle indeksi) sınırı da neredeyse yoktur.

VKİ değeri 40’ın altında olan, az – orta – çok obezite hastalarının tamamı tarafından tercih edilebilir. Ancak VKİ değeri 40 ve üzerinde olan hastalar için tek başına yeterli bir uygulama değildir. Tıpkı diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi kalıcı değildir.

Yaklaşık ömrü 6 ay olan bit botoks tekniğidir. Bu sürecin hasta tarafından iyi değerlendirilmesi, uygun diyetlerle sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve botoks etkisi geçtikten sonra da kazandığı bu avantajları koruduğu takdirde tüm yaşamında olumlu etkiler sunabilecek bir yöntemdir. 

Mide botoksu bir iştah kesme tekniğine dayalıdır. Aşırı yemek yemekten kendini alıkoyamayan, tatlı benzeri gıdaları tüketmekten çok hoşlanan, doyumsuz olan, diyetlerde yeterli başarıyı elde edemeyen her obezite hastası tarafından tercih edilebilir yapıdadır.

Geri dönüşümsüz ameliyatları yani midede kalıcı operasyonları istemeyen hastalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Tıpkı diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi enjektasyon tekniği kullanılır. Endoskopi ile mideye kadar ilerlenir ve Botilinum Toksin adı verilen uygulama yapılır.

Botoks uygulamasının en etkili avantajı ise mide kaslarının kasılla hareketlerini kısıtlaması, sınırlandırması, yavaşlatmasıdır. Daha az kasılan kasların en açık ifadeyle tanımı daha yavaş sindirim demektir.

Yavaş sindirimle alınan gıdaların içerikleri daha yavaş emilime uğrar. Böylece vücut tarafından alınacak yağlar, karbonhidratlar vb çok daha uzun sürede organizmaya karışır. 

Mide botoksunun bir diğer avantajı da yavaş mide kaslarıyla tokluk hissinin çok daha uzun süreli sağlanmasıdır. Böylece bireyin kilo alması durdurulabilir ve kilo vermesi desteklenebilir. İşlem endoskopi tekniği ile yürütüldüğü için 15 – 20 dakikada tamamlanmaktadır. Ayrıca hastanede kalmaya da gerek yoktur.

Birkaç saat hastanede müşehade altında kaldıktan sonra taburcu edilmesi mümkündür. Cerrahi bir yöntem olmadığı için yani kesik, dikiş gibi eylemler yapılmadığı için herhangi bir risk de yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken nokta uygulayıcı hekimin yeterli deneyime – bilgiye sahip olması, hastane ortamında yeterli donanım ve ekip eşliğinde yapılması gerekliliğidir.

Mide Botoksu Kesin Kilo Verdirir Mi?

Öncelikle herhangi bir tedaviden mucize beklenmemelidir. Botoks işleminden sonra beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide botoksu sonrası fast food tarzı gibi fazla yağ ve karbonhidrat içerikli yiyeceklerle beslenme yapılmamalıdır. Mümkün olduğunca sağlıklı bir diyet programına adapte edilerek botoks işleminden maksimum fayda sağlanabilir.

Mide botoksu işlemi yaptıran kişiler fazla kilolarına bağlı olarak 10 ila 15 kg verebilmektedir. İşlemden sonra beslenme uzmanının verdiği planlara bağlı kalmak tedaviden daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Mide botoksu işleminden sonra hastalar yaklaşık 2 saat dinlenmeye bırakılır ve sonra günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Hastalar daha uzun iyileşme süreci gibi bazı durumlar yaşamadıkları için günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Botoks, tıpta uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır ve bir uzman tarafından doğru dozlarda uygulandığında bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Mide Botoksu Nasıl Zayıflatır?

Ameliyatsız obezite tedavilerinden biri olan mide botoksu, mide kaslarının kasılma oranlarını yavaşlatma prensibine dayanmaktadır. Böylece mideye gelen gıdalar daha yavaş sindirilir.

Daha yavaş sindirim de gıdalardan elde edilen yağlar, kaloriler, karbonhidratlar vb’nin daha yavaş emilime uğraması ve insan organizmasına karışması anlamına gelir.

Ayrıca bu özelliğinden dolayı obezite hastası çok daha geç acıkacaktır. Böylece gün içerisinde tüketeceği gıda oranı da çok daha az olacaktır. Hal böyle olunca da iştah etkilenecek, azalacak, daha az gıda tüketimi, daha seyrek gıda tüketimleri gerçekleşecektir. 

Genel sağlık durumu mide botoksuna uygun her obezite hastasına uygulanabilen geçici bir obezite tedavisidir. 18 – 70 yaş aralığında her bireye uygulanabilir. Geçici etkilerinden dolayı mide botoksunun etki gösterdiği süre boyunca hasta tarafından iyi değerlendirilmelidir.

Bu süreçte hem sağlıklı gıdalar tüketmeye alışmalı hem de dengeli beslenme için gerekli kalori hesaplamalarıyla ilerlemelidir. Bunun için yapılabilecek en mantıklı tercih alanında uzman bir diyetisyenle çalışmaktır. Botoksun ortala ömrü altı aydır. Sekiz ay içerisinde insan metabolizması tarafından tüketilmiş olmaktadır. Ek bir işleme ihtiyaç yoktur.

Botoks geçici bir uygulamadır, cerrahi işlem değildir. Mide balonlarında olduğu gibi ömrü tamamlandıktan sonra ek bir çıkarma işlemi istemez. İnsan bedenince sekiz ay içerisinde tamamen atılmış olur. 

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu uygulanır uygulanmaz etkisini başlatan bir tedavi yöntemidir. Mide kaslarını gevşetir, kas kasılma seviyesini azaltır. Tüketilen besinlerin sindirim süresini geciktirir, mideden bağırsaklara ilerlemesini geciktirici etkiler sunar. Normal şartlar altında tüketilen karbonhidratların mide – bağırsak geçi süresi yaklaşık 46 saattir.

Proteinlerde mide – bağırsak geçiş süreleri protein tür ve oranına göre en az altı en fazla 10 saattir. Mide botoksu uygulamalarından sonra bu süre uzamaktadır. Tüketilen gıdaların mideden bağırsaklara geçiş süresi en az 10 en fazla 12 saat olabilmektedir. 

Emilim, sindirim, mide – bağırsak geçiş sürelerinde elde edilen uzamalarla bireyler kendilerini daha uzun saatler boyunca tok hissedecek ve dolayısıyla da daha seyrek – daha az porsiyonlarla gıda tüketecektir. Mide botoksu uygulanan bir obezite hastası ilk aylarda daha fazla kilo verir. Ardından gelecek her ay azalan oranda kilo vermeye devam eder.

İlk aylar daha fazla kilo vermesinin en belirgin nedeni ise mide botoksunun zamanla, yavaş yavaş bedenden uzaklaştırılmasındandır. Dolayısıyla 6 – 8 ay içerisinde mide botoksunun avantajlı dünyasından mümkün mertebede faydalanılmalı ve bu süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilerek sonrasında da devam edilmelidir. 

Mide botoksunun kaç kilo verdirebileceği, kaç kilo zayıflatabileceği; kişiden kişiye, bünyeden bünyeye, istikrardan istikrara değişiklik gösterir. Metabolizması hızlı insanlarda daha etkili, metabolizması daha yavaş insanlarda daha yavaş etkilere sahiptir. Ancak burada genel ortalamalardan bahsedilmesi mümkündür.

Mide botoksu ile en az 15 – 20 kilo verilebilmektedir. Kişinin iradesi, beslenme alışkanlıkları, beslenme türü, yapacağı fiziksel aktivitelerle bu oran iki katına kadar çıkabilmektedir.

Lakin mide botoksu iyi değerlendirilemez ise çok düşük miktarlarda zayıflama olabilir. Bu nedenle mide botoksunun aktif olduğu aylar boyunca obezite hastasının bu yardımcı etkenden olabildiğince faydalanması ve mide botoksu etkileri geçtikten sonra da bu faydaların – alışkanlıkların devam etmesine çabalaması gereklidir.