Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri Nelerdir ?

Düzensiz beslenme, yağlı gıdalar tüketme, spor yapmama gibi durumların ortaya çıkardığı kilo problemi günümüzde ciddi bir sorun haline gelmiş durumdadır. Kilo vermek için spor, diyet ve bir çok yol deneyen fakat istediği sonucu elde edemeyen kişilerin tercih ettiği kilo verme yöntemi mide küçültme ameliyatıdır.

Bu ameliyata tüp mide ameliyatı da denilmektedir. Çünkü mide ameliyat esnasında tüp şekline çevriliyor. Laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat işlemi ile midenin yüzde 80’i alınıyor. Böylece mide küçülmüş oluyor ve gıda alım kapasitesi azaltılmış oluyor. Ameliyat yaklaşık olarak 1,5 saatte gerçekleştirilir. 

Mide küçültme ameliyatı morbid obez hastalarına uygulanmaktadır. Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde (ileri derecede obez)olanlar, VKİ’si 35-40 arası olup aşırı şişmanlıktan dolayı tip iki şeker hastalığı olanlar, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi problemleri olanlar da morbid obez (ileri derecede obez) olarak kabul ediliyor ve mide küçültme ameliyatı olmaları gerekebiliyor. Mide küçültme ameliyatları 18-65 yaş arasındaki kişilere yapılmaktadır. Obezite ameliyatları kişilerin zayıf görünmek istemeleriyle birlikte sadece estetik için  yapılmıyor. Obezite bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır ve bu sağlık sorunlarına son vermek için mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. 

Mide küçültme ameliyatı uzun süre sonra etkisini kaybeder ve hasta tekrar kilo alırsa bir sonraki ameliyat uygulaması için gastrik bypass ameliyatı yapılması uygun görülüyor.

Bu yöntem bir cerrahi işlem gerektirdiği için yaptırmak isteyenler karar vermekte zorluk çekiyorlar. Ameliyatın risklerini ve yan etkilerini çokça merak ediyorlar. Bazı yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır. 

Mide küçültme ameliyatının riskleri nelerdir? 

Mide küçültme ameliyatında en çok korkulan durum, küçültülen mideden mide içeriğinin karın içine sızması riskidir. Bu duruma kaçak olması denilmektedir. Midede kaçak olması durumunda doğru tedavi uygulanmaz ise bu durum hayati sonuçlara kadar gidebilir. İkinci bir riskte embolidir. Yani kan pıhtısının akciğer gibi hayati önem taşıyan organların damarlarında tıkanıklığa sebep olması durumudur. Bu durumu engellemek için ameliyat sırasında ve sonrasında önlemler alınmalıdır. Bu risklerin dışında kanama, yara yeri enfeksiyonu durumları ortaya çıkabilir fakat bunlar hayati öneme sahip durumlar değillerdir. Ameliyatın bu konuda tecrübeli, mesleğinde de başarılı bir doktor tarafından yapılması tüm riskleri minimum seviyeye indirmektedir. 

Mide küçültme ameliyatının yan etkilerinden bahsedecek olursak çok ciddi yan etkiler ortaya çıkmamaktadır.

Mide küçültme ameliyatının yan etkileri nelerdir? 

Hastaların genelinde mide ameliyatı sonrasındaki ilk 3 ay boyunca katı gıda tüketiminde zorlanma ve kusma görülüyor. Ayrıca salata, ekmek, pirinç, bulgur, makarna, et ve tavuk gibi katı gıdaların tüketimi ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca mümkün olmayabilir. Bu süre içerisinde hastaların genelde sıvı gıdaları tüketmesi gerekmektedir.

Sıvı gıdadan katı gıdaya geçiş aşamalı bir şekilde gerçekleşir. Meyveleri katı olarak tüketmek yerine sularını sıkıp sıvı şekilde tüketmesi gerekir. Kola ve gazoz gibi asitli içecekler tüketilmemesi gerekir. Kaliteli besinlerin tüketilememesi ve sık kusma durumunun olması, bunlara ek olarak ameliyata bağlı oluşan emilim bozuklukları hastanın beslenme kalitesine zarar verir. 

Onikiparmak bağırsağına uygulanan by-pass ameliyatlarını bazılarında lipaz enzimi eksikliğinden dolayı yağlar yeterince parçalanamadan incebağırsağa geçerler ve sindirilmemiş yağlar kalınbağırsağa geldiğinde yağlı ishal, kötü kokulu gaz bulguları ve A, D, E ve K vitaminlerinin emiliminin bozulmasına neden olmaktadırlar.
Proteinlerin sindirimi için midenin asit salgısı ve pepsinojen adı verilen bir enzime ihtiyaç vardır. Mide ameliyatlarından sonra midenin büyük bir bölümü alındığı için hem asit salgısında hem de pepsinojen salgısında azalma meydana gelir. Yapılan çalışmalarda proteinlerin emiliminin % 50 oranında azaldığı, ilerleyen yıllarda hastaların bir bölümünde ciddi protein eksiklikleri, kansızlık ve hormon eksiklikleri ortaya çıkacağı bildirilmiştir. Çok düşük ihtimalli de olsa mide küçültme ameliyatının gıda emilimini azaltma etkisi bulunmaktadır. 

Yetersiz Beslenme Sonucu Neler Yaşanabilir?

Yetersiz beslenme immün sistemini bozar ve hastada tiamin gibi vitamin eksiklikleri meydana gelir. Hastaların iştahı azalıyor ve daha kilo kaybı olmadan bile insülin direnci kırılmış olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatları günümüzde laparoskopik olarak yani karnı delip milimetrik kesilerle yapılmaktadır. Bu yönteme kapalı ameliyat adı verilmektedir ve robotik cerrahi ile de yapılabilen bir yöntemdir. Robotik cerrahide robotun kollarını doktor kontrol ederek ameliyatı gerçekleştirir. Ameliyat küçük kesilerle yapıldığı için ameliyat sonrasında ağrı ve acı meydana gelebilir fakat karın kasları ve zarları kesilmediği için çok ciddi acı ve ağrı görülmez. Kesi izleri bir kaç ay içinde kaybolur ve tamamen görünmez hale gelmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hasta ameliyat olduğu günün akşamında ayağa kalkıp yürüyebilmektedir. 

Ameliyat sonrasında kişi çok az yemek yemeye başlar fakat kilo verdikten uzun bir süre sonra ameliyat etkisini kaybeder ve kişi daha çok yemek yiyerek isterse midesini tekrar büyütebilir. Midenin tekrar büyümemesi ve kilo alımı olmaması için hastanın yemek yerken fazla yememeye dikkat etmesi gerekir. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content