Tüp Mide Ameliyatından Sonra Asitli Gazlı İçecek Tüketimi

Obezite cerrahisinden biri olan tüp mide ameliyatı dahil tüm mide ameliyatları için genel görüş, asitli ve gazlı içeceklerin tüketiminin en az bir yıl süreyle kesilmesi yönündedir. Bunun en belirgin nedeni asitli ve gazlı içeceklerin mideye geçişinden sonra gaz çıkışı odaklı genel refahını huzursuz etmesinden kaynaklanmaktadır. Temelde asitli ve gazlı içecekler sınırlandırılarak tüketilebilir. Lakin sınırlandırma yani porsiyon kontrolü oldukça zor olduğu için en az bir yıl süreyle tüketiminin gerçekleştirilmemesi elzemdir. Tüketim gerçekleştiği takdirde obezite cerrahisine uğrayan midenin iyileşme evresi olumsuzluklarla karşılaşabilmektedir. Asitli ve gazlı içeceklerden kasıt sadece soda – kola benzeri içecekler değildir. Hemen hemen tüm çeşit alkol ürünlerinde de hem asit hem de gaz vardır. Sadece bir kısım alkollü içeceklerde bu maddeler yoktur. Bu nedenle alkollü ürünlerin en az 6 ay tüketilmemesi gerekir. Yine alkollü içeceklerde de tavsiye edilen süre bir yıldır. Lakin bira ve şampanya gibi köpüren içecekler hariç olmak üzere genel alkol tüketimine altı ay sonra başlamakta büyük bir sakınca yoktur.

Konvansiyonel Görüş 1 Yıl

Bariatrik obezite cerrahisinin tamamında geçerli olan konvansiyonel görüş en az 1 yıl boyunca gazlı ve asitli içeceklerin tüketilmemesi yönünde sabit kılınmıştır. Bunun bilimsel kaynaklı bir dayanağı kesin olarak mevcut değildir. Lakin gene konvansiyonel görüş asitli ve gazlı içeceklerin tamamının mideyi rahatsız edeceği, gereceği, gerginleştireceği ve iyileşme sürecinin sekteye uğratacağı yönündedir.

Cerrahi Başarıyı Yok Edebilir

Obezite cerrahisinde, soda gibi asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulmasının nedenlerinden biri de soda – kola gibi içeceklerle başlayıp yüksek kalorili içecek türlerine geçiş ihtimalinizin olmasıdır. Bu da obezite cerrahisinin başarısını yok edebilecek kadar büyük bir tehlikedir. O nedenledir ki asitli ve gazlı içeceklerin en az bir sene süreyle tüketilmemesi yönündedir.

Mideye %75 Hava Alırsınız

Bir başka bilinmeyen de asitli ve gazlı içeceklerin neredeyse %75’inin havaya sahip olmasıdır. Yani bu tür içeceklerle midenize ortalama %25 su alırsınız geriye kalan %75 de havadır. Bu hesaba göre geğirme hissinin yükseleceği açıkça bellidir. Geğirme hissi mideyi de gerginleştirecektir. Bu sebepler birleştiğinde, tüp mide ameliyatı gibi tüm mide cerrahisinde yapılan uygulamaların başarısını sekteye uğratabilir. Üstelik hastanın genel mide huzurunu da olumsuz yönde etkiler.

Midede Soda Hapsedilmez

Pilor kapalı olduğu durumlarda cerrahi operasyonla mideye küçük bir poş gerçekleştirildiyse toplam hacim 50 -100 ml dolaylarında olacaktır. Sadece 100 ml yani yarım şişe sodayı 10 – 15 dakika içerisinde yudumlayarak içtiğinizi varsaydığımız zaman mide poşunuzun yaklaşık 5 – 10 cc’sinin kullanılmasına neden olacaktır. Bu dönemde de açıkça pilor kapalı olmayacaktır. Özetle tüketilen sodanın mide içerisinde hapsedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Mideyi Genişletebilir

Hekiminizin de belirteceği üzere tüp mide ameliyatından sonra midenizin gevşememesi ve büyümemesi için hem katı hem de sıvı formdaki besinlerin bir arada tüketilmesi bir süreliğine yasaklanacaktır. Bu süreçte kalorili ya da kalorisiz her türlü asitli ve gazlı içeceğin alınması da yasaklar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Elbette sade soda gibi içeceklerde kalori yer almamaktadır. Lakin kalorisiz diye tüketilmesi de serbest olacak anlamına gelmez. Bu olgu bilimsel bir dayanağa sahip olmamakla birlikte midenizin genişlemesine sebep olabilir.

Vazgeçemiyorsanız Kuralları Var!

Sade soda gibi asitli – gazlı içeceklerden vazgeçemeyen bazı hastalarımız da vardır. Bu gruba giren hastalar çeşitli kurallara uyarak tüp mide ameliyatından en az 90 gün sonra tüketmeye başlayabilirler. Lakin sadece sade soda için geçerli bir uygulamadır. Çok küçük miktarlarda örneğin günde 100 ml yani bir çay bardağı sade sodayı operasyondan üç ay sonra içebilirsiniz. Kural ise çok ama çok yavaş içmektir. Yani bir çay bardağı sodayı iki dakika içerisinde içemezsiniz.

Pek Çok İçecek Asit ve Gaz İçerir

Yukarıda bahsettiğimiz ve hemen herkesin bildiği asitli – gazlı içecekler soda, kola gibi ürünlerdir. Lakin bilinmeyen sadece bu tür içeceklerin asitli – gazlı olmadığıdır. Süt gibi, meyve suları gibi, sporcu içecekleri gibi pek çok içecek türünde de gaz vardır. Önerilen süre olan 1 yıllık süreçten sonra bu tür içecekleri tüketmeniz de serbest olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken hususu şudur; bu tür içeceklerde de kalori vardır. Bu nedenle diyet programlarınıza bu tür içecekleri alacaksanız kalori hesabınızı ona göre yapmalısınız. Yani önerilen günlük kalori ihtiyacınızı karşılarken bu tür içeceklerden kullanacaksanız o içeceklerin sahip olduğu kalori oranınızı toplam kalori hesabınızdan silmelisiniz. Aksi halde tüp mide ameliyatından sonra yeniden kilo almaya başlayabilirsiniz.
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content