Obezite cerrahisi prosedürleri, sağlıklı bir yaşama ulaşma yolunda atılan bir adımdan ibarettir. Asıl önemli olan, ameliyattan sonraki yeni hayatınızı nasıl sürdüreceğinizdir. Geçirdiğiniz obezite ameliyatından sonra artık önünüzde sağlıklı bir hayat ve güzel bir gelecek var. Dolayısıyla hem iyileşme sürecinizde hem de ilerleyen yaşamınızda bazı kurallara dikkat etmeniz yeni yaşamınızda sizler için çok önemlidir. Dr. HE Obezite Kliniği olarak, ameliyat sonrası süreçte size yardımcı olması için 10 kural hazırladık.

İşte obezite ameliyatlarından sonra uyulması gereken 10 Altın Kuralımız:

1- Spor yapmak günlük hayatınızın bir parçası olsun

Sağlıksız bir yaşama son vermek üzere ameliyat oldunuz. Artık sıra, yenilenen hayatınızda sağlıklı yarınlar için spor aktivitelerini hayatınıza adapte etmede. Eski halinize kıyasla spor yapmak artık çok daha kolay ve keyif verici olacak. Ayrıca ameliyattan sonra aşırı kilo kaybı nedeniyle yaşanabilecek estetik problemleri de spor aktiviteleriyle rahatlıkla aşabilirsiniz. Haftada en az 2 gün spor yapmak için kendinize vakit ayırmalısınız. İlk bir ay yürüyüş, ikinci ay yüzme ve üçüncü ay sonrasında ağır sporlarla ritminizi arttırabilirsiniz.

2- Belirli periyotlarla tahlillerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin

Obezite ameliyatlarından sonra yemek porsiyonları oldukça küçülmektedir. Dolayısıyla düzenli, sağlıklı ve çeşitli beslenme alışkanlıkları olmayan hastalarda vitamin - mineral eksiklikleri gözlenebilir. Ayrıca hızlı kilo kaybından dolayı da ilerleyen dönemlerde safra kesesinde taş oluşumuna rastlanabilmektedir. Söz konusu bu olasılıkları kontrol altında tutmak için belirli periyotlarla kan tahlillerinizi ve safra kesesi ultrasonlarınızı yaptırmalısınız.

Kan tahlillerinizi;

  • Ameliyat sonrası ilk bir yılda 3 aylık periyotlarla,
  • Ameliyat sonrası ikinci yılınızda da 6 aylık periyotlarla yaptırmalısınız.

Safra kesesi ultrasonunuzu ise,

  • Ameliyattan sonraki ilk yılınızda 6 aylık periyotlarla çektirmelisiniz.

Bu testlerin yalnızca ‘teşhis’ amacıyla değil, aynı zamanda sizi hastalıklardan korumak ya da olası sağlık sorunlarınızı erkenden görebilmek amacıyla da yapılması gerektiğini unutmayın. 

3- Kontrol randevularınızı aksatmamaya özen gösterin

Obezite ameliyatlarından sonraki süreç yakın takip gerektirmektedir.  3 aylık periyotlarla mutlaka bizimle iletişime geçmeli ve görüşmek için randevu almalısınız. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız veya kontrol randevunuza gelemiyorsanız, düzenli olarak 3 ayda bir özellikle de 2. maddede belirttiğimiz tahlil sonuçlarıyla bizimle iletişime geçmelisiniz. Bu tahlil sonuçlarını, sizin için özel olarak oluşturduğumuz WhatsApp grubunda bizimle paylaşabilirsiniz.

4- Diyetisyeninizle bağlarınızı sıkı tutun.

Unutmayın ki ameliyat, sağlıklı yaşam için atılan bir adımdan ibaret. Bu adımın devamı ise doğru beslenmeden geçmekte. Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarınız tümüyle değişecek. Dolayısıyla değişen diyet dönemlerinizi öğrenmek ve yeni beslenme alışkanlarınızı daha kolay uygulayabilmek için bu süreçte diyetisyeninizle iletişiminiz çok önemlidir. Beslenme konusunda aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda diyetisyeninizle iletişime geçmekten çekinmeyin, internette araştırmadan önce ona sorun. Şüphesiz ki diyetisyeninizin verdiği destekle yalnız olmadığınızı bilmek, emek harcadığınız bu süreçte sizi daha iyi hissettirecektir.

5- Katı-sıvı ayrımını mutlaka yapın

Mideniz artık oldukça küçük. Dolayısıyla artık katı ve sıvı besinleri tüketirken dikkat etmeniz gerekir. Katı - sıvı ayrımı, obezite ameliyatları geçiren hastalar için edinilmesi gereken yeni bir beslenme alışkanlığıdır. Öğünlerin yarım saat öncesi ve sonrasında sıvı alımının kesilmesini kapsayan bu kurala, püre diyet döneminden itibaren başlamanız gerekmektedir.

Evet, bir anda beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek pek de kolay değil.

  • Ancak eğer yemeklerden hemen önce sıvı tüketirseniz, midenizde yemek yemeğe yer kalmayacaktır. Bu da besin eksikliklerine bağlı olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral eksikliklerine yol açar.
  • Yine eğer yemek sırasında ya da yemeğinizi yedikten hemen sonra sıvı tüketirseniz yemekle dolmuş olan midenizde hazım problemleri oluşacak ve uzun vadede mideniz genişleyecektir. Bu da geri kilo alımına sebep olabilir.

Zaten söz konusu bu kurala dikkat etmediğinizde midenizde bir takım rahatsızlıklar hissedeceksiniz. Aslında bu, midenizin size vereceği bir mesaj olacak. Bu yüzden, bu kuralı hayatınıza daha kolay adapte edebilirsiniz.

6- Su tüketiminizi denetleyin

Obezite ameliyatları sonrasında vücudunuzun sıvı dengesini korumak ve efektif bir şekilde kilo verebilmek için su tüketmeniz çok önemlidir. Vücudun su ihtiyacı kişilerin kilosuna, var olan hastalıklarına ve mevsimlere göre değişir. Yeterli miktarda su içilmediğinde kişilerde halsizlik, ayağa kalkıldığında baş dönmesi ve göz kararması görülebilir.  Bu semptomları yaşamamak ve sağlıklı kalmak için katı- sıvı ayrımına uymakla birlikte, günde en az 1.5 - 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Üzülerek söylemeliyiz ki, içtiğiniz çayları veya kahveleri su yerine saymıyoruz.  Su tüketimini arttırmak için sularınızı meyve ve sebzelerle aromalandırabilirsiniz veya bitki çayı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

7- Beslenme modelinizi gözden geçirin

Kaçak riski, geçirdiğiniz obezite ameliyatından sonra ilk 1 ay devam eder. Bu riskin önüne geçmek için alınacak en önemli tedbir, sıvıları çok yavaş ve küçük yudumlarla içmektir. Bunun dışında ilerleyen dönemlerde yedikleri öğünlerden sonra bazı hastalar tıkanma, kusma, hazımsızlık, ağrı gibi problemler yaşayabilirler. Bu yaşanan problemler, doğru beslenme modelini uygulamamaktan kaynaklanmaktadır. Yeni ve küçük midenizle eski beslenme alışkanlıklarınızı devam ettirmemelisiniz. Yemekleri çok küçük lokmalarla, çok yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemelisiniz. Her öğününüzün en az 30 dakika sürmesi gerektiğini unutmayın.

8- Aldığınız kalorilerin farkında olun, denge kurmaya çalışın

Operasyonunuz sonrası kilo verme sürecinizde çeşitli periyotlarla duraklamalar olabilir.  Eğer kilo verme sürecinizde 1 - 1,5 ayı aşan duraklamalar yaşıyorsanız, sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Günlük beslenmenizi gözden geçirmeli, öğünlerinizde tükettiğiniz besinlerin kalori miktarlarını hesaplamalısınız. Az yiyor olabilirsiniz ancak bu sizi yanıltmasın. Miktar olarak az besin tüketseniz de fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Çikolata, şeker, şekerli içecekler, soslar gibi hacim olarak yer tutmayan ancak yüksek kalori içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu süreci dengede tutmanız, ideal kiloya ulaştıktan sonra da kilonuzu korumanız açısından size yarar sağlayacaktır.

 

9- Protein ağırlıklı beslenmenin farkına varın

Protein alımı ameliyattan sonraki her dönemde çok mühimdir. Özellikle ilk 15 günlük sıvı diyet döneminde diyetisyeninizin önerdiği protein tozlarının kullanımı, midenin dikiş hattının iyileşmesi ve kasların korunması açısından oldukça etkilidir. Kişilerin günlük alması gereken protein miktarını yakalamada zorlanacağı bu ilk 15 günlük dönemde protein tozları, bu ihtiyacın bir kısmını karşılar ancak tek başına yeterli değildir. Bunun yanında süt, ayran, et suyu, tavuk suyu gibi diğer protein kaynaklarının da tüketilmesi gerekir.

Püre beslenme dönemine başladıktan sonra alınacak protein kaynakları da artacaktır. Her öğünde en az bir protein kaynağı tüketmeniz gerekmektedir. Tükettiğiniz öğünlerdeki besin değeri sıralamasında protein ilk sırada olmalı, ardından ise süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler gelmelidir. Protein, hem kendi sindirim süresinin uzun olması hem de beraberinde tüketilen besinlerin bağırsaklardaki sindirimini uzatması nedeniyle daha uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır. Böylelikle ekstra kalori alımlarının da önüne geçilmiş olunur.

 

10- Gazlı içeceklerden uzak durun

Gazlı içecekler, içerdikleri yoğun miktarda asit nedeniyle mide ağrılarına ve yanmalarına sebep olabilir. Ayrıca besin değeri olmayan, rafine şeker içeren bu içecekler kalori kontrolü yapmanızı da zorlaştırır ve uzun vadede mide genişlemesine yol açabilir. Ameliyatla beraber gazlı içecekleri hayatınızdan çıkartmanız gerekir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz bu 10 Altın kuralımız, ameliyat sonrası yaşamınızda sağlığınız için size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Aslında bu kuralların çoğu, obezite cerrahisinden bağımsız olarak her insanın uyması gereken evrensel kurallardır. İstediğiniz ve hayal ettiğiniz sağlıklı yaşamın yolu, bu kurallardan geçmektedir.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content