Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Herkesin de hemfikir olabileceği gibi, obezite bütün dünyayı kasıp kavuran ciddi bir sorun haline geldi. Gün geçtikçe obez insanların sayısı artmakta ve obeziteye olan bakış açısı da değişmekte. Artık obez insanlar gördüğümüz zaman şaşırmamaya ve bunu bir hastalık olarak bile görmemeye başladık. Lakin durum öyle değil, obezite gayet ciddiye alınması gereken küresel bir sağlık sorunu. Bu nedenle önlemler almamız gerekmekte. Sevgili doktorumuz Hasan Bey ile “Obezitenin Nedenleri Nelerdir?” başlığı altında sizlere daha iyi önlemler alabilmeniz için değerli bilgiler aktarmaya karar verdik. Böylece obez olup olmadığınızı veya olmaktan sakınmak için neler yapabileceğinize dair size bir fikir verme düşüncesindeyiz. Hazırsanız başlayalım.

Obezite Nedir?

Obezite, gelişmiş ülkeler önde olmak üzere tüm dünyada kendini gösteren en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan fazla kilolu olarak tanımlanmıştır ve bunların %25’den fazlasını obez bireyler oluşturmaktadır. Türkiye’de ise bu sayı az diyemeyeceğimiz seviyelere gelmiş bulunuyor. Her 5 kişiden birisi obez olan ülkemizde, kadınların oran ı%25 civarlarındayken erkekler de %15 olarak gözüküyor. Obezite vücudunuzun gereğinden fazla yağ oranına sahip olmasıdır. Birisinin obez olup olmadığını anlamak için VKİ yani vücut kitle endeksi hesaplamalarını kullanabiliriz. Bu değerler eğer 30’un üstündeyse obez ve 40 gibi sayıların üstüne çıkmaya başlarsa da morbid obez gibi tanımlamalarla adlandırılır. Bunun kaynağı yeme bozukluğu, hormonal sorunlar, çeşitli hastalıklar gibi nedenlere dayandırılabilir ama bundan fazlasıdır. Obezite bazı insanlar için bir yaşam stili haline gelmiştir ve çoğu kendini obez olarak bile görmek istemez. Bu hastalık sadece görüntünüzü değil, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere tüm vücudunuzun sağlığını ciddi seviyede tehlikeye sokar. Böylesine vücudu tamamen etkileyecek ve vücutta çeşitli organlara zarar verebilecek bir hastalık, birden fazla uzman tarafından incelenmelidir. Bu konuda bir endokrinoloji uzmanının, psikoloğun, beslenme ve fizik tedavi uzmanlarının desteği gerekebilir.

Obezite sadece yağ oranının fazlalığından değil, bunun vücudun zarar göreceği seviyeye gelmesi ve artık çığrından çıkmasıdır. Fazla kilosu olan herkesi obez olarak algılamak veya bir doktora danışmadan birinin obez oldduğunu sanması doğru değildir. Uzun tetkikler ve incelemelerden sonra, hastanin bu duruma gelmesindeki nedenler iyice araştırılıyor. Yapılan psikolojik, hormonal ve genel sağlık durumu gibi çeşitli testlerden sonra kişiye uygun tedavi yöntemleri düzenleniyor. Obezite kesinlikle istenirse tedavi edilebilecek bir hastalıktır, sonuç olarak vücudunuz asla kendisine bilerek zarar vermek istemez. Kilolu kişiler kilo vermeye, daha düşük kilodaki bireylerden daha yatkındır. Obezite ile ilgili ameliyat konusuna değinmemiz gerekirse de, VKİ sonuçlarınız 40’ın üzerindeyse bu ameliyatları olmanız mümkün. Eğer kiloya bağlı tip 2 şeker ve ayrıca metabolik bozukluk hastalıklarına da sahipseniz bu sayılar 30-35 gibi değerlere de düşmekte. Ancak cerrahi yöntemlere başvurmadan önce, her zaman önerdiğimiz gibi bir uzmana başvurmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Obezitenin Nedenleri

Dünya sağlık örgütüne göre obezite en tehlikeli hastalıklar arasında yerini ayırtmış durumda. Obeziteyle mücadele etmemiz için dikkat etmemiz gereken belli başlı şeyler var. Öncelikle yapmamız gereken şey çocuklarımızı doğru yetiştirip yönlendirmek olmalı. Gün içinde hareketsiz kalan ve bedensel aktiviteleri sadece okuldaki beden eğitimi derslerinden ibaret olan çocuklar, daha az enerji yakıp daha fazlasını biriktirme eğiliminde olur. Bu nedenle çocukları tüm gün hareketsiz bir şekilde bilgisayar, tablet, telefon veya  televizyon gibi teknolojik aletlerin başında kalmaya değil, daha fazla hareket etmeye yönlendirmeliyiz. Ayrıca hareketsiz olarak vakit geçirmeleri, onları daha fazla yemek ve abur cubur yemeye itebilir. İnsanların birşeyler izlerken veya bir işle masabaşında uğraşırken daha fazla gıda tüketmeye eğilimli olduğu bir gerçektir. Beslenme bozuklukları da bir ayrı faktör olarak karşımıza çıkmakta. Belki daha az yemek yiyor olabiliriz lakin yediğimiz yemeklerin besin değerleri, kalitesi, doğal olup olmaması ve bu yediklerimizin ne kadarını enerji olarak kullandığımız da önemli. Kısacası sağlıksız beslenip gün içinde hareketsiz kalarak kilonuzu korumanız mümkün olmayacaktır. Obezite genetik değildir, baba ve anneden çocuğa aktarılan bir genle kişi obez olmaz. Yine de belirtmek gerekir ki ailesinde annesi ve babası obez olan bir çocuğun obez olma riski çok yüksektir, yani ailenin etkisi büyüktür. Kilo sorunu yaşayan kişiler, uzman bir endokrinoloji doktoruna görünmelidir. Bunun temel nedeni obezitenin hormonlar nedeniyle de ortaya çıkması olabilir. Böbrek üstü bezlerinin, tiroid bezlerinin veya bedenimizde çeşitli hormon dengelerinin bozulmasından kaynaklı olarak kilo alımımızda artış olması gayet muhtemeldir.

Obezitenin tedavisi

Obezitenin tedavisi aslında sanıldığından daha basit ama bir o kadar da azim isteyen bir süreçtir. Öncelikli olarak spor ve diyet tedavisi önerilse de cerrahi yollara başvurmak da bir seçenektir. Bunların arasında yağ aldırmak ve tüp mide ameliyatı gibi cerrahi yöntemler mevcut olmakla birlikte, duruma göre ilaç tedavisinin uygulandığı da görülmüştür. Ne yazık ki insanlar bu tedavilerle her zaman beklenilen sonucu elde edemeyebiliyor ancak hiçbir şey yapmamaktansa, bir uzmana danışıp sağlığınız için adım atmak en doğrusu. Sağlıklı bir diyete başlamak için bir diyetisyene başvurabilirsiniz ve bunu sporla desteklemeniz de sizin için en doğrusu. Hangi sporları yapabileceğinizi de doktorunuza danıştıktan sonra, uzman bir spor hocasından yardım alarak sporu da hayatınıza sokabilirsiniz. Lakin spor ve diyetle hedefinize ulaşamıyorsanız, cerrahi yöntemlere de başvurmanız gerekebilir. Bunlardan en çok bilinen “tüp mide” ameliyatı, dünyada her gün daha da yaygın hale geliyor.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content