Kolesterol

Kolesterol çağımız hastalıklarının başında gelenlerinden bir tanesidir. Özellikle gündelik yaşantımızda bizlere pek çok sorun çıkarabilir. İşimizden alı koyabileceği gibi aile hayatından, yaşam kalitesine kadar birçok alanda olumsuz olarak karşımıza çıkabiliyor. Genetiğe bağlı olarak kronik şekilde görülebilse de kolesterol rahatsızlıkların temelinde düzensiz ve sağlıksız beslenme yatıyor. Günümüzde nüfusun çoğunluğunun düzenli beslenme alışkanlığı yok. Buna birde hareketsizlik eklenince kolesterole bağlı rahatsızlıkların görülme olasılığı da aynı oranda artış gösteriyor. 

Peki, bizlere ve sağlığımıza bu denli sorun çıkaran kolesterol nedir? Kolesterol belirtileri nelerdir? Kolesterol kaç olmalı? Gibi soruların cevabı nedir hiç merak ettiniz mi? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Kolesterol Nedir?

Kolesterol günümüzün yaygın sağlık sorunlarından bir tanesidir. Tek başına dahi önemli bir rahatsızlık olabilmesinin yanı sıra tetikleyebileceği rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Bunlarla birlikte geniş bir tanım yapmamız gerekirse şu şekilde yapabiliriz; 

Kolesterol başta karaciğer olmak üzere kanımızda bulunan hücrelerinin tamamı tarafından doğal olarak üretilen bir yağ türüdür. Vücudumuzda başta böbrek üstü bezleri, üreme organları ve ince bağırsak olmak üzere farklı organlarımızca sentezlenebilme özelliği gösterir. Hayvansal gıdaların tüketilmesi yoluyla vücuda alındığı da birçok uzman ve araştırmalar neticesinde doğrulanmıştır. Bu gıdaların arasında; et, süt, peynir ve tereyağı gibi gıdaları saymamız mümkün. 

Önemli bir nokta ise kolesterolün tamamen olumsuz olarak karşılanmaması. Bilinmesi gerekir ki kolesterolün insan vücudunda pek çok işlevi vardır. Bununla birlikte hani söyleriz ya her şeyin fazlası zarardır diye. Aynı mesele burada da geçerli diyebiliriz. Yani kolesterol seviyesinin kabul edilen ideal oranların üzerinde olması kalp ve damar hastalıklarına yol açabilmekte. Bunların sebebi ise kanda bulunan kolesterolün birikerek damar duvarlarına yapışması ve damar tıkanıklarına yol açmasıdır. 

Yüksek kolesterol genetik kaynaklı meydana gelebilir. Lakin günümüzde pek çok sağlıksız gıda malzemesinin bulunması ve fastfood tüketiminin artması bu hastalığın yaygınlaşmasında birinci sebep olarak ön plana çıkmaktadır. Sağlıksız beslenme, uyku düzeninin bozuk olması ve düzenli beslenme alışkanlığının olmaması kolesterole bağlı hastalıkların oluşmasının başlıca sebebi olarak görülebilir. Bu sebeplerden yola çıkarak aslında sonuca da ulaşabiliriz. Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak spor yapma alışkanlığı edinmek birçok sağlık sorunu gibi yüksek kolesterole de oldukça pozitif olarak etki etmektedir. 

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol insan vücudu üzerinde ilk etapta dışa dönük bir emare vermemektedir. Pek çok hastalık ilk etapta ağrı veya farklı yollar ile belirti gösterebilirken kolesterole bağlı rahatsızlıklar sessiz bir şekilde ilerleyebiliriz. Siz farkında olmadan yaşam kalitenizi ve vücut sağlığınızı da etkileyebilir. 

Tabi ki yüksek kolesterol görülen bireylerde hastalığın ilerleyen aşamalarında bir takım belirtiler görmekte mümkündür. Özellikle kalbe kan sağlamakla görevli olan koroner arterlerin etkilenmesi durumunda başta göğüs ağrısı olmak üzere birçok koroner arter hastalığını da beraberinde getirebilir. Tüm bunlarla birlikte yüksek kolesterol hastalığının tetikleyebileceği veya ilerleyen seviyelerinde görülebilecek rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş dönmesi
 • Ciltte lekelenme
 • Deri altında yağ tabakasının oluşması
 • Kuvvetli veya hafif nefes darlığı 
 • Cildin solgun bir görünüm kazanması
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik ve sürekli yorgunluk 
 • Göğüs ağrısı
 • Bacak ve ayaklarda uyuşma-ağrı 
 • Vücudun bazı bölgelerinde morarmalar
 • Yüz ve göz çevresinde oluşabilecek renkli yağ bezeleri
 • Vücutta ki yaraların geç iyileşmesi 

Bu saydığımız rahatsızlıklar kolesterolün ilerlemesi kaynaklı meydana gelebileceği gibi tetiklenme sonucu da görülebilir. Bu yüzden tedbir alınması pek çok doktor ve alanında uzman hekim tarafından tavsiye edilmektedir. 

Dışarıdan çabuk gözlemlenebilen bir belirtisi olmadığı için 20 yaş üzeri bireylerde rutin kontrollerin yapılabilir olması gerekmektedir. Kan testi vasıtasıyla kolesterol seviyesi ölçülebilmektedir. Çıkan sonuçlara göre hastanın rutin olarak test yaptırması ve bir takım tedavi yollarına başlaması gerekebilir. Tabi ki günümüzde sağlıksız beslenmenin ve fastfood gıda tüketiminin artması ile kolesterole bağlı hastalıkların oranında artış gözlemlenmektedir. Belirtileri de bu yüzden merak edilmekte. Fakat başta söylediğimiz gibi hastalığın ilk aşamaları sessiz ve belirtisiz geçebileceği için doktorunuzun tavsiyesi ile kan testi yaptırmanız bir hayli sağlıklı olacaktır. Peki, gelin şimdi isterseniz yaptırdığınız kan testi sonucu kolesterolünüz kaç olmalı? İdeal sayılan aralık nedir buna bakalım.

Kolesterol Kaç Olmalı?

Ve gelelim kolesterol kaç olmalı sorusunun cevabına. Yazımızın başlarında kolesterolün kolay gözlemlenebilir bir hastalık olmadığından bahsetmiştik. Bu sebeple kan testi yaptırmak oldukça önemlidir. Hastalığın ilerlemeden veya başta kalp hastalıkları olmak üzere diğer hastalıklara yol açmasına izin vermeden önüne geçmenin yolu “Lipit profili” adı verilen testi yaptırmaktan geçiyor.

Vücut fonksiyonlarımızın doğru bir şekilde işleyebilmesi ve kalp damar hastalıklarından korunabilmemiz için kolesterol düzeylerimizin normal düzeyde olması gerekmektedir. Farklı araştırmalar ve uzman görüşleri neticesinde sağlıklı olarak nitelendirilen aralıklar şu şekildedir; 

LDL düzeyi 130 mg/Dl’nin altında, total kolesterol 200 mg/Dl’nin altında, trigliserid düzeyi 150 mg/Dl’nin altında ve son olarak HDL düzeyi kadınlarda 40 mg/dl erkeklerde 50 mg/dl üzerinde olmalıdır. 

Yapılan kan testi sonuçlarında değerler ideal aralıklar içinde olmaz ise oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek adına hemen tedaviye başlanmalıdır. Doktor kontrolünde gerçekleşecek diyet, beslenme, egzersiz veya ilaç tedavisi ile kolesterol düzeyi istenilen aralıklara ulaştırılabilir.  

Bu yazımızda sizler için Kolesterol nedir ve belirtileri nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Sağlıklı olmaya ve sağlıklı yaşamaya çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünler de Kolesterol bizler için bir sorun olmasın. Bu yüzden düzenli beslenmeye ve rutin olarak sporumuzu yapmaya özen gösterelim. Eğer yüksek kolesterol şüpheniz var ise doktorunuza başvurmayı ve rutin olarak kan testi yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı kalın. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content