Obezite Nedir? Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

Dünya nüfusun yaklaşık %13 obez. Bu oranın %13’ nü kadınlar, %11’ ini ise erkekler oluşturuyor. Bu oran, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin bir sonucu olarak her geçen gün artmaktadır. Obezite, ciddi sağlık problemlerine ve beraberinde ölümlere sebep olan küresel bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; obezite, yani aşırı kiloluluk Avrupa’da hipertansiyonun %55’ine, tip 2 diyabet hastalığının %80’inine ve iskemik kalp hastalıklarının %35’ine sebep olmaktadır. Yine yapılan bir araştırmaya göre; 2010 yıllında yaklaşık 3 milyon kişi obezite kaynaklı hastalıklardan yaşamını kaybetti. Obezite herhangi rahatsızlığa yakalanma oranınızı %70 artırırken ölme riskinizi ise %50 artıyor. Önü alınmadığı takdirde bu rakamların gelecek yıllarda çok daha fazla olacağı öngörülüyor. Bireyin yaşam standartlarını kısıtlayan ve birçok sağlık problemi yaşamasına sebep olan ‘Obezite nedir?’ ve ‘Obezitenin tedavisi ve yöntemleri nelerdir?’ sorularını, sayın Doç. Dr. Hasan ERDEM’e yönelttik. Almış olduğumuz yanıtları, yazımızda derlenmiş olarak bulabilirsiniz. 

Obezite Nedir?

Obezite, vücutta sağlığı bozacak düzeyde olması gerekenin üzerinde yağ birikmesi sonucunda meydana gelen bir sağlık problemidir. Yağ dokusu, erkeklerde ortalama vücut ağırlıklarının %15-20’simi oluşturması gerekirken kadınlarda ise bu oran be %25-30’una denk gelmektedir. Sağlıklı bir bireyin olması gereken normal aralık budur. Yağ dokusu miktarı erkeklerde %25, kadınlarda ise bu oran &30’un üzerine çıktığında kişinin obezite olduğuna dair varsayımdan bulunur. Kişinin obez olup olunmadığının kesin tespiti ise Vücut Kitle Endeksi (VKİ) hesaplaması kullanılarak yapılır. Bu hesaplama boy ve kilo değeri baz alınarak yapılır. Vücut Kitle endeksi, kişin kilosunun boy uzunluğuna bölünmesi(kg/m²) ile bulunur. Dünya Sağlık Örgütünün obezite için belirlediği referans aralığı temel alınarak kişinin obez olup olmadığı tespit edilir. Vücut Kitle İndeksi hesaplamasına göre referans aralığı 30’un üzeri ise obez, 40’ın üzeri olduğu takdirde morbid obez ve 50’nin üzeri süper obez olarak tanımlanır. 

Obezitenin Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

Her yaş ve sosyoekonomik grup için obezite gittikçe daha da ciddi bir probleme dönüşmektedir. ‘Obezitenin tedavisi ve yöntemleri nelerdir?’ sorusunun yanıtını vermeden önce neyden kaynakladığını iyi anlamak gerekiyor. Birey; genetik faktör, çevresel koşullar, sağlık problemleri örneğin hormonal bozukluklar, psikolojik rahatsızlıklar, kültürel alışkanlıklar gibi bir faktörden kaynaklı obez olmaya daha yatkın olabilmektedir. Ayrıca teknolojik çağın gelişimi ile değişen yaşam koşulları ve tarzları beslenme alışkanlığımızı belirleyen en önemli sebeplerden biridir. Hazır tüketmenin gittikçe yaygınlaşması, sağlıklı ve organik besinlerin fastfood diye adlandırılan gıda grubuna nazaran çok daha pahalı olması kişileri daha çok sağlıksız beslenemeye yöneltir. Sağlıklı gıda erişiminin bu kadar zorlaşması da ne yazık ki obezite sorununa dayanak oluşturmaktadır. Yine sürekli olarak bize dayatılan aşırı tüketme alışkanlığı en çok beden sağlımızı etkiliyor. Bireyin, obezitenin tedavisi ve yöntemleri hakkında farkındalık sahip olması ve  tedavinin bir süreç olduğu; hemen düzelmeyeceği bilgisine sahip olması gerekir. Obezite, belli bir aşamadan sonra hastanın hayatını tehdit etmeye başlar ve tedavisi zorunlu bir hal alır. Hasta, bu aşmaya gelmeden öncesinde muhakkak yaşam tarzına düzenli spor yapmayı ve dengeli, sağlıklı beslenmeyi katmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce beslenme uzmanına(diyetisyen), psikiyatri uzmanına, endokrinoloji uzmanına, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına, kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanına, iç hastalıkları uzmanına gidilmeli ve gereken tetkikler yapılmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra doktorunuzun size uygun gördüğü tedavi yöntemine başlamalısınız.

Obezite Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Obezite tedavi süreci; beslenme, sağlıklı yaşam pratiği edinme, düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, stres yönetimi gibi kavramları içerisinde barındırır. Hasta, durumuna göre tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi operasyonlar geçirebilir.Tedavi sürecinin verimli geçmesi bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar;

  • Düzenli Egzersiz ve Fiziksel Aktivite

Vücuttaki kilo artışı artıkça enerji yakımı düşmektedir. Bu yüzden kilo oranı enerji yakımı ile ters orantılıdır diyebiliriz. ‘Su içsem bile yarıyor.’ deyiminin sebebi aslında budur. Vücudunuz siz kilo aldıkça daha az yakmaya başlar ve metabolizma hızınız gittikçe yavaşlar. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, enerji yakımınız desteklediği için obezite tedavisinin başarı ile sonuçlanmasında uyulması gerekilen en önemli faktörlerden biridir

  • Stres Yönetimi

Bireyleri çeşitli yeme bozukluklarına yönelten genellikle içsel ya da çevresel kaynaklı yaşadığı stres ve gerginlik olabiliyor. Stresin biyolojik, fizyolojik ve psikolojik birçok faktörü mevcuttur. Stres yönetimi konusunda daha zayıf olan bireylerde stresten kaçınmak için yemek yemeye daha fazla bağlanma eğilimi göstermektedir. Kişinin yemek yeme ile olan bağının değişmesi ve bunun kontrolden çıkması ile de obezite sorunu meydana gelmektedir. Stres yönetimi hem obez olma sürecinde hem de obezitenin tedavi sürecinde mutlaka üzerinde durulması gerekilen bir konudur. Hastanın stresli ortamlarda uzak durmasını sağlamak ve desteklemek süreci olumlu yönden etkileyecektir.

  • Beslenme

Obezitenin temelini dengesiz ve sağlıksız beslenme oluşturuyor. Tedavi sürecine başladığınızda en başta düzenlemek zorunda olduğunuz şey beslenme alışkanlığınızdır. Bu süreci daha verimli geçirebilmek için mutlaka alanında uzman bir diyetisyene başvurmanızı ve onun eşliğinde ilerlemenizi öneririz. İnternet ortamında verilen mucizevi besinler ve diyet şekilleri sağlığınızı çok daha olumsuz bir yönde etkileyebilir. Obezite tedavisi, biyolojik ve fizyolojik yapısına göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca obezite tedavisinde kişinin profesyonel destek alması en sağlıklı olandır. Doktorunuza danışmadan diyet yapmanızı önermiyoruz.

  • Çevresel Destek 

Destek, obezite tedavi sürecini fazlasıyla etkilemektedir. Kişinin sahip olduğu maddi manevi motivasyonu, sürecin daha sağlıklı ve verimli ilerlemesini sağlar. Tüm hastalıklarda olduğu gibi obezite tedavisinin işe yaraması için bireyin sürekli bir destek almaya ihtiyacı olacaktı. Bu desteğin, yakın çevresi tarafından ya da profesyonel kişilerce sağlanması önemlidir. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content